Kryterium - samotne wychowanie dziecka 2024
Aby uniknąć dyskwalifikacji wstępnie zakwalifikowanych dzieci z powodu niespełnienia ww. kryterium, informujemy jak należy rozumieć samotne wychowanie w rozumieniu prawa .
Przez samotne wychowywanie dziecka należy rozumieć takie wychowywanie, które następuje bez udziału drugiego rodzica, czyli w sytuacji w której drugi rodzic spełnia jeden z warunków:
- nie żyje,
- jest pozbawiony władzy rodzicielskiej (przez co nie może wychowywać dziecka, choćby nawet chciał),
- nie wykonuje żadnych czynności w związku z wychowywaniem dziecka.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
W przypadku , gdy drugi rodzic aktywnie bierze udział w wychowywaniu dziecka, to w rozumieniu prawa żadne z nich nie może zostać uznane za samotnie wychowujące dziecko, w kontekście rekrutacji.
Spełnianie kryterium samotnego wychowania kandydata w rodzinie potwierdza: prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację, akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem (dokument do pobrania z systemu rekrutacyjnego) .
Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być również zweryfikowane przez żłobek w drodze udzielenia wyjaśnień .
Dodano dnia 17 Kwietnia 2024
< powrót do aktualności